ConMet

yr.no počasí

Jak to všechno začalo ...

Před pár lety jsem četl na root.cz článek o počasí a v něm jsem objevil adresu, u nás tehdy neznámého, serveru yr.no. Stránku yr.no jsem pak pravidelně navštěvoval a časem jsem také musel uznat, že předpovědi počasí zde zveřejněné s velkou pravděpodobností vycházejí. Docela mne tehdy mrzelo, že neexistuje aplikace nebo stránka, která by zobrazovala tyto předpovědi v českém jazyce. Proto jsem neváhal a v Connection Meteru rozšířil okno pomůcek o záložku s touto předpovědí.

Pomůcka počasí v Connection Meteru

Počasí do počítače
Pomůcka počasí

Connection Meter je univerzální nástroj, jehož původním úkolem bylo sledování poplatků za připojení k Internetu. Mnozí pamětníci si určitě vzpomenou na doby, kdy jsme měřili každou draze placenou minutu připojení a kdy nás děsily hrozící astronomické částky, které by stálo přesměrování na draze placené „žluté“ telefonní linky. Velkým pomocníkem byl tehdy právě Connection Meter. Ten si získal velké množství fandů, kteří ho neopustili i když přešli na adsl nebo kabelové připojení. Program jim na oplátku kromě základního měření nabízí velké množství doplňkových funkcí, jako například posílání SMS, bezpečný sejf na hesla s jejich automatickým doplňováním do formulářů atd. K nim se přidala v září roku 2011 i funkce počasí, která jako první přinesla předpověď počasí získanou z yr.no v českém a slovenském jazyce.

Relativně náročné bylo zjištění aktuálního počasí pro zvolené místo. Jako jediné možné řešení jsme nakonec zvolili vybudování vlastního datového serveru, který by poskytoval situaci v místě, staženou přímo ze serverů NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Tak jsme udělali z Connection Meteru sice jednoduchou na ovládání, přesto velice přesnou meteostanici, poskytující aktuální počasí i jeho předpověď pro libovolné místo na Zemi.

Počasí v plovoucím okně
Počasí v plovoucím okně

Ohlas uživatelů na sebe nenechal dlouho čekat, funkce se stala jednou z nejoblíbenějších funkcí programu. Není se čemu divit, předpovědi se aktualizují automaticky a zobrazují se v plovoucím okně. Všichni se denně přesvědčujeme o tom, jak přesně předpovědi počasí vycházejí. Náš další krok byl tedy jednoznačný, poskytnout předpovědi každému uživateli Internetu nezávisle na tom, jestli to je uživatel Connection Meteru.

Počasí online, yr.no počasí česky

Díky zkušenostem a funkcím, které jsme roky odlaďovali v Connection Meteru, bylo vybudování serveru s počasím relativně rychlé. Stránka počasíonline.eu (a počasieonline.eu) vznikla v květnu 2013 a velice rychle si vybojovala přední pozici ve vyhledávačích pro slovní spojení s názvem serveru yr.no. Je jasné, že v dnešní době není možné nabízet předpověď jen pro návtěvníky, kteří mají běžný počítač. Od samotného začátku se stránka modifikuje dle rozměru zobrazovací jednotky, je trochu jiná na chytrém mobilním telefonu, tabletu i v počítači.

Na začátku listopadu 2013 se nám podařilo získat skvělou doménu yrno.cz, postupně tedy celý projekt přesouváme na novou adresu.
 

Stránka yrno.cz na mobilu
Stránka yrno.cz na mobilním telefonu

Jaké předpovědi najdete?

Každá předpověď je pro přesně určené místo. Vždy tedy máte možnost jeho vyhledání na základě jména. Základem je předpověď desetidenní po dnech rozdělených většinou na čtyři časová pásma. Pro nejbližších 48 hodin je pak k dispozici předpověď podrobná, hodinu po hodině. Předpovědi Vám nabízí samotné počasí (jasno, přeháňky, děšť, silný déšť, atd.), teplotu, směr a sílu větru, množství srážek a tlak. Máte tak k dispozici přesnou předpověď, která dává naprosto přesnou představu toho, na jaké počasí se máte připravit.
 

Stránka yrno.cz v tabletu
Stránka yrno.cz v tabletu

Třešničkou na dortu je pro návštěvníky stránky yrno.cz mapa České a Slovenské republiky s aktuální situací a předpovědí na deset dní dopředu, tu v této podobě najdete jedině zde.