Novinky a tipy

Novinky v oznamování pošty Connection Meterem [26.06.2014]

Od verze 9.2.6 Connection Meter podporuje oznamování nové pošty zjištěné i pomocí zabezpečeného protokolu POP3. Pokud Váš poštovní server umožňuje zjišťování zpráv pomocí zabezpečeného POP3 (POP3S), pak vám velmi doporučuji, abyste tento způsob zjišťování nových zpráv začali využívat. Zajistíte tak bezpečnou komunikaci mezi Connection Meterem a poštovním serverem, po Internetu už nebudou vaše přístupové údaje pobíhat v nezašifrované podobě tak, jak je tomu u klasického POP3.

V současné době Connection Meter zjišťuje poštu těmito cestami:

 1. Nezabezpečené POP3, nejčastěji na portu 110. Jedná se o způsob, který je v programu beze změny už mnoho let, není tedy důvod k tomu cokoliv měnit. Navíc se tohoto způsobu zjišťování zpráv změny v programu od verze 9.2.6 nedotkly.
  Oznamování POP3
  Nastavujete jen Název serveru, jméno uživatele a heslo, které máte nastavené stejně jako v poštovním programu. Část Zabezpečení necháváte Bez zabezpečení.
 2. Zabezpečené POP3 pomocí SSL, nejčastěji na portu 995. Tento způsob je v programu nový, podporuje ho naprostá většina poštovních POP3 serverů a to z jednoho prostého důvodu: protože pracuje na jiném portu, než klasické POP3, mohou oba dva způsoby pracovat na jednom serveru současně. V programu je výhybka, která (od verze 9.2.6) zjišťování zpráv směruje na pomocý program CMHelper.
  Oznamování POP3S
  Nastavujete vlastně vše tak, jako u klasického POP3, tedy Název serveru, jméno uživatele a heslo, vše tak, jak to máte nastavené v poštovním programu. Změna je v části Zabezpečení, kde zvolíte SSL/TLS, při výběru Connection Meter automaticky změní i port na 995.
 3. Jedním z nejpoužívanějších poštovních serverů je GMail.com. Pro ten nabízí Connection Meter hned dva způsoby zjišťování zpráv:
  • Už mnoho let je v programu oznamování pošty, kterou Connection Meter na GMail.com zjišťuje pomocí https (tedy přes šifrované www stránky). Pokud se vám tento způsob oznamování pošty osvědčil, není důvod u něj nezůstat.
   Oznamování GMail, HTTPS
   Velice důležité je uvést jako Název serveru přesné jméno gmail.com. Jméno uživatele a heslo je to, kterým se do GMailu přihlašujete. Nic víc nemusíte nastavovat, Connection Meter bude poštu zjišťovat tak, jako před tím. POZOR! před pár dny ale došlo k malé změně na GMail, takže jsme museli i toto zjišťování zpráv aktualizovat. Důležitá úprava je v Connection Meteru ve verzi 9.2.7, proto určitě aktualizujte!
  • I GMail nabízí zjišťování zpráv pomocí POP3 zabezpečeného SSL. Podle mých zkušeností i zkušeností uživatelů ale oznamuje občas víc zpráv, než je v příchozí poště (oznamuje např. i odeslanou poštu). Proto tento způsob oznamování pošty používejte jen pokud nepoužíváte www rozhraní GMailu (tedy přijímáte GMail poštu v klasickém poštovním programu).
   Gmail POP3S
   Všimněte si prosím důležité změny v Názvu serveru, zde je uvedeno pop.gmail.com a port 995, jméno a heslo zůstává a Zabezpečení je běžně používané SSL/TLS.
 4. Pro úplnost dodávám podporu zabezpečení pomocí STARTTLS. Přiznám se, že jsem zatím neobjevil veřejně dostupný server, který by tento způsob zjišťování nových zpráv nabízel a to asi protože toto šifrování se používá na stejném portu jako klasické POP3 a není tedy vždy jednoznačně jasné, jestli jde o šifrovaný přenos. Přesto Connection Meter i tento způsob zjišťování zpráv v nové verzi podporuje.

Z výše uvedeného je jasné, že pokud jste nepoužívali GMail, změny se vašeho nastavení Connection Meteru nedotkly. Pokud GMail používáte, pak stačí jen zkontrolovat jméno serveru a použít to, které vyhovuje vaší práci s GMail.

Jestliže Váš poštovní server podporuje SSL, není důvod oznamováí pošty v programu přenastavit tak, abyste začali nové funkce programu využívat.