Novinky a tipy

Jak řešit blokování Avastem ... a pokračování příběhu II [24.04.2012]

Registrovanou verzi ConMeta nepoužívá zase tak moc lidí, aby ji některé antivirové programy považovaly za běžně používaný program. Proto se bohužel poslední dobou stává, že český Avast blokuje instalaci. Samozřejmě, že jsme se pokoušeli výrobce antiviru kontaktovat, bohužel naprosto bez jakékoliv odezvy.

Proto je jediným doporučením na výzvu s upozorněním (že ConMet je málo používaný) instalaci povolit a v nastavení Sandboxu zrušit volbu blokace méně používaných programů. Instalace pak probíhají bez problémů.

avast
Pokračování:

Kontaktovali jsme výrobce antiviru a nabídli řešení, které používáme i u ostatních antivirových programů, tedy poskytování každé nové verze Connection Meteru do tzv. whitelistu, tedy databáze bezpečných aplikací. Na první dopis do Avastu nepřišla odpověď, při druhé nám bylo doporučeno aplikaci digitálně podepsat. Digitální podpis aplikace je relativně drahou záležitostí, navíc je nutné podpis každý rok obnovovat. Myslím si, že požadavek digitálního podpisu každé aplikace od každého tvůrce je nereálný a výrobce antiviru by to měl akceptovat. Ne každý programátor si může dovolit digitální podpis a žádný antivirový program nemůže aplikaci považovat za nebezpečnou jen protože ji nepoužívají statisíce uživatelů.

Jestliže máte a chcete i nadále mít bezplatnou verzi Avastu, pak můžete použít postup, který doporučuje výrobce: Stáhněte si ze stránky stažení instalační program a ten zařaďte v Avastu do výjimek. Instalace spuštěním cmXXXr.exe pak proběhne bez problémů. Je ale možné, že podobné problémy budete s Avastem řešit trvale i u jiných aplikací.

Pokračování II:

Výrobce antivirového programu Avast nám před pár dny nabídl pravidelné zařazování každé nové verze programu do svého whitelistu. Proto by se od příští verze Connection Meteru už neměly podobné problémy opakovat.