Novinky a tipy

Jak jednoduše vytvářet a používat bezpečná hesla [20.08.2011]

Velice často se na Internetu setkáváme s nutností zadávat přihlašovací jméno a heslo. Mnozí to řeší tak, že používají vlastní univerzální heslo. Jednoduché slovo, které není složité uhodnout. Přitom právě slabé heslo Vás může velice rychle připravit o soukromé informace, pokud ho použijete pro zabezpečení pošty nebo u profilu na sociální síti. Můžete přijít i o peníze, pokud jednoduché heslo zvolíte pro zabezpečení Vašeho bankovního účtu nebo účtu na zákaznickém portále Vašeho mobilního operátora. Může to být nějaký student z číny nebo Váš soused, kdo se metodou pokus-omyl může pokusit zjistit Vaše přihlašovací údaje do banky. Pokud použijete slovníkové nebo krátké heslo, prolomení mu jen ulehčíte.

Jak snadno a rychle vytvářet bezpečná hesla a kde je v počítači uložit tak, aby k nim nebyl snadný přístup a přesto aby je bylo možné jednoduše použít? Pohodlné řešení Vám nabízí Connection Meter.

Pro vytváření hesel najdete v Connection Meteru pomůcku Generátor hesel. Tu najdete ve stejném okně, jako je i kalendář, úkolovník, časovač, stopky a převodník jednotek a měn. 

Otevřít okno pomůcek

Např. přes pravé tlačítko myši nad ikonou programu vedle hodin otevřete nabídku a v ní klikněte a zvolte Kalendář... otevřete okno pomůcek.

Generátor hesel

Vytváření hesel je na záložce Generátor hesel, zvolte levým tlačítkem myši tuto záložku. Můžete si nastavit vlastnosti nového hesla. Nebudete si ho muset pamatovat, zvolte vytvoření delšího hesla a stiskněte tlačítko Generovat. V barevném proužku pod novým heslem uvidíte jak dobré heslo se Vám podařilo vytvořit. Pro jeho uložení stiskněte Uložit jako textový záznam.

Uložit nové heslo

Heslo tak můžete uložit do seznamu Vašich textových záznamů (hesel). V okně, které se otevře, si upravte vlastnosti záznamu:

  • Název, tedy krátké označení sloužící k označení hesla.
  • Zkratka pro vložení, na jakou kombinaci kláves se má heslo vložit. V hranatých závorkách vidíte volné klávesy.
  • Otevřít stránku, můžete zadat adresu stránky na které chcete heslo používat.
  • Obsah textového záznamu chránit heslem, pokud zvolíte, budete mít možnost chránit všechny Vaše záznamy jedním společným heslem. To se používá jen ve Vašem počítači a chrání Vaše přistupové údaje např. při odcizení počítače.
  • Textový záznam bude obsahovat nové heslo.

Hotovo, potvrdíte OK.

Teď už stačí jen nové heslo použít.

  • Pokud jste zadali adresu stránky kde se má heslo použít, otevře se při prvním stisku kombinace kláves tato stránka v prohlížeči. Vy přesunete kurzor na místo pro heslo a stisknete kombinaci kláves podruhé. Connection Meter tak vyšle na klávesnici uložené heslo jakobyste ho napsali přímo Vy.
  • Jestliže jste adresu stránky nezadali, program na kombinaci kláves jen vyšle heslo. Stránku tedy v prohlížeči musíte otevřít Vy až budete mít kurzor na místě, kde je nutné zadat heslo, stisknete kombinaci kláves pro jeho vložení.

Textové záznamy jsou velmi oblíbenou funkcí programu, věřím, že i pro Vás se tento jednoduchý sejf na hesla stane také dobrým pomocníkem.

Textové záznamy, chytrý sejf
Univerzální vkládání textu