Nabídka Nástroje zpřístupňuje rozšiřující nástroje programu.
Volbou SMS brána vyvoláte okno SMS brána pro odesílání zpráv na mobilní telefony. V lokální nabídce u hodin je navíc seznam s volbami SMS napsat pro, která umožňuje otevřít SMS bránu s předem vybraným příjemcem. V seznamu příjemců je deset posledních příjemců SMS (případně jména kontaktů, které jste přidali jako poslední).
Přes Adresář otevřete přímo adresář SMS brány.
Zkontrolovat poštu provede v připojeném stavu okamžitou kontrolu nových zpráv na všech poštovních účtech, definovaných ve funkci Oznamování pošty. Tuto funkci můžete zavolat přes třetí (prostřední) tlačítko myši nad záznamem s počtem dopisů v plovoucím okně.
Zastavit přehrávání zvuku slouží k zastavení přehrávání mp3 a mid zvuku, který některá funkce Connection Meteru přehrává.
Pomocí funkce Seřídit hodiny můžete v připojeném stavu vyžádat zjištění přesného času na nastaveném časovém serveru a seřízení času ve Vašem systému.
Funkce Korekce zjistí, jaké hodnoty datových toků naměřil Váš zprostředkovatel a na jejich základě provede přepočítání vlastních, již naměřených, záznamů. Nastavení této funkce se provádí na záložce Nastavení/Korekce přenosů, zde je možné nastavit i automatické korigování naměřených hodnot.
Nabídka Přehledy umožní rychlé otevření jednotlivých záložek v okně Přehledy.
Okno Pomůcky obsahuje balík užitečných nástrojů pro každého:
Funkce Kalendář otevře okno pomůcek s kalendářem V okně kalendáře se zobrazí přehledný kalendář (aktuálního) měsíce s označením svátků a jmeninami. Posuvníkem se v tomto okně pohybuje po měsících, přes nabídku (pravé tlačítko myši) je možné zvolit měsíc a rok přímo. Kalendář je možné otevřít také přes nabídku u ikony telefonu v nástrojovém pruhu vedle hodin.
Úkoly jsou pomůcka, která umožní evidenci a připomínání úkolů. Úkol vytvoříte přes tlačítko "Přidat", můžete určít prioritu, plnění a text úkolu, volitelně připomenutí v určitý den a hodinu dialogem. Úkoly se řadí do tabulky dle priority a dne upozornění. Pokud je úkol před upozorněním, zobrazí se v kalendáři znak "Ú"(nebo v angličtině "T"), na kliknutí se ukáže okno s popisem.
Stopky jsou klasické stopky s možností zaznamenávání mezičasů.
Časovač funguje jako jednoduchá minutka, kterou zná každý z kuchyně. Po zadání času začně odpočítávání, když se dosáhne nula, program to oznámí v dialogovém okně.
Převody jednotek je pomůcka, která Vám umožní rychle a snadno převést jednotky množství dat atd.
Generátor hesel Vám umožní jednoduše a rychle vyvářet hesla podle předem stanovených pravidel.
Pomocí zástupců můžete velmi rychle aktivovat některé funkce. V nabídce Zástupci pro rychlý přístup je možnost vytvoření zástupců pro připojení, SMS bránu, kalendář atd.
Síťové nástroje je sada pomůcek a nástrojů, které Vám pomohou při zjišťování chyb a správné funkce sítě:
Pro rychlé zjištění rychlosti Vašeho připojení zvolte funkci "Test rychlosti připojení". Otevře se okno, ve které je zobrazen graf datových toků za posledních několik hodin s rozlišením minut. Pod grafem a ovládacími prvky je tabulka s výsledky testů. Rychlost se testuje stažením kontrolního bloku dat, jeho velikost můžete určit výběrem v "Rychlost připojení zjistit stažením", pro pomalejší připojení (GPRS, pomalé WiFi) zvolte 200kB blok, na rychlém připojení (ADSL, kabel, atd) vyberte blok 2MB. Pokud chcete připojení prověřit opravdu dokonale, můžete zadat adresu vlastního souboru o libovolné velikosti (např. 20MB a více). Ten by měl být dostupný pro stažení v běžném prohlížeči www stránek (stahuje se pomocí http nebo ftp protokolu). Měření spustíte stiskem tlačítka "Start testu", vynutit zastavení můžete tlačítkem "Stop". Okno skryjete přes tlačítko "Skrýt", tím ale jen zneviditelníte toto okno, testy tak mohou probíhat na pozadí. Po stažení Connection Meter zjistí skutečné přenosy v době testu a čas stahování. Na základě těchto veličin se vypočítá rychlost připojení. Při měření tedy není nutné, aby připojení zatěžoval jen Connection Meter, mohou pracovat i ostatní programy, další stažená data navíc jen zpřesní výsledek tohoto testu.
Jestliže v nabídce zvolíte Rozhraní, otevře se Vám okno s aktuálními informacemi o Vašem připojení do Internetu. V okně Rozhraní najdete v připojeném stavu MAC adresu, IP adresu, adresu sítě i brány, která směřuje ze sítě do Internetu. Nemusíte tak potřebné informace hledat pomocí jiných síťových funkcí. Connection Meter zde ale zobrazuje mnohem víc. V okně Rozhraní jsou totiž zobrazeny i hlavní informace z grafu datových toků, kterou si můžete nechat zobrazit v plovoucím okně. Důležitými jsou v tomto případě okamžitá a průměrná (nenulová) rychlost. Maximum průměrné rychlosti se po určité době zatížení spoje (průměr se počítá ze sledovaného intervalu nastaveného v Nastavení/Graf datových toků) shoduje s maximální rychlostí Vašeho připojení k Internetu. Právě proto Connection Meter tento údaj použije pro výpočet časů, jak dlouho byste při této rychlosti připojení stahovali 100kB, 1MB atd. (kliknutím nad množstvím datového bloku můžete v řádu zvyšovat a tak rychle zjistit, jak dlouho byste stahovali i např. 200kB, 300kB atd). Toto okno Vám dává okamžitou informaci o všem důležitém, proto je neocenitelným pomocníkem pro každého.
Funkce "Má MAC a IP v síti a Internetu" zobrazí v okně s textovým polem (ze kterého je možné označený text kopírovat do schránky) jméno síťového zařízení šíťové karty), jeho MAC adresa, jméno výrobce zařízení z centrálního registru podle MAC. V tomto okně se také zobrazí IP adresa a jméno počítače v lokální síti a velmi důležitá veřejná IP adresa kterou v Internetu vystupujete a jméno počítače s touto IP adresou v Internetu. Funkce tedy ukáže ty nejdůležitější informace v síti na jedno kliknutí.
Volba Statistika sítě otevře okno ve kterém máte možnost sledovat veškerou síťovou komunikaci Vašeho počítače, jaké aplikace s jakými zařízeními na Internetu komunikují.
Jako místo připojení k Internetu slouží přípojný bod, tím bývá například modem. Ten je s ostatními zařízeními v Internetu propojen pomocí spojů a uzlů, které směrují datové bloky, pakety. Zprostředkovatelé připojení k Internetu často používají pevně určené trasy, proto je možné na základě uzlů, přes které pakety procházejí směrem k pevně stanovenému cíli určit, jestli došlo opravdu k připojení na modem zprostředkovatele připojení. Pokud by došlo k připojení do Internetu přes modem (bod připojení) na jiném místě, trasa směrem k předem určenému cíli by se značně lišila. V Nastavení/Zabezpečení/Po připojení prověřit cestu k zadejte jméno nebo IP adresu počítače, který patří do sítě Vašeho zprostředkovatele připojení k Internetu (např. pro Volný zvolte ns.vol.cz, pro Quick ns.quick.cz, Tiscali ns.tiscali.cz, pokud nevíte, můžete zvolit např. www server zprostředkovatele nebo střed českého Internetu gw.nix.cz). Funkce Kontrola trasy zobrazí okno ve kterém bude zobrazena trasa směrem ke zvolenému cíli. Ta se může mírně lišit v závislosti na tom, jaký modem Vám byl po připojení přidělen u zprostředkovatele nebo jaká je momentální situace na trasách v Internetu. Pokud se budete připojovat přes modemy stejného zprostředkovatele, neměla by se lišit výrazně. V dolní části okna Kontrola trasy Connection Meter® zobrazí v procentech shodu uzlů trasy z minulého připojení. Po dokončení trasování dojde k rozpoznání jmen jednotlivých uzlů. Po dokončení úlohy je okno Kontrola trasy ještě zobrazeno pět sekund, pak dojde k automatickému uzavření. Proces vyhledávání trasy, rozpoznávání i čekání je možné zastavit pomocí tlačítka Stop, okno zavřít tlačítkem Storno.
Při vytváření WWW stránek mohou někteří jejich autoři použít aktivní prvky. S jejich pomocí je pak možné např. vytvářet snadněji animace, provádět bezpečné bankovní transakce. Bohužel, občas je aktivní obsah zneužitý k tomu, aby uživateli spíš uškodil. Jedná se totiž vlastně o program, který se do počítače při návštěvě stránky uloží a čeká na to, aby byl kdykoliv spuštěn z libovolné stránky, kterou uživatel Internetu navštíví. Jako spuštěný programový kód má aktivní obsah možnost v počítači škodit a to i např. přepojením na placenou telefonní linku.
Nejčastějším případem zneužití je instalace tzv. Loaderu (stahovače, název není důležitý) ze stránek provozovatelů erotických linek. Tato komponenta čeká na to, až se na některé internetové stránce objeví požadavek na stažení Dialeru, programu pro realizaci telefonního spojení. Dialer má pak jediný úkol, přepojit Vás na draze placenou telefonní linku. Opravdu stačí jen jediný souhlas s instalací komponenty Loaderu a v počítači může být na dálku spuštěný kdykoliv, téměř libovolný programový kód.
Z těchto důvodů je důležité kontrolovat, které komponenty aktivního obsahu jsou instalované. K tomu slouží funkce ActiveX obsah, která v dialogovém okně zobrazí seznam aktivních prvků. Tato funkce se pokusí původ těchto prvků zjistit a pokud to jde, máte je možnost se systému odstranit.
ActiveX obsah spolupracuje s funkcí Nastavení/Spojení/Sledovat ActiveX obsah WWW stránek instalovaný při procházení Internetem.
Prostřednictvím Upgrade je otevřeno okno, do kterého je možné vložit Registrační jméno a Přístupový kód. Tyto údaje jsou pak použity ve funkci, ve které ConMet postupně zjistí index aktuální verze programu, stáhne instalátor této verze a program nainstaluje. Po každé úspěšné instalaci registrované verze je při prvním spuštění uživatel v okně Upgrade požádán o autorizaci. Jedná se o zpětné ověření platnosti registračního jména, přístupového kódu a počtu používaných kopií na jednu registraci. Pokud se při autorizaci zjistí, že byl program instalovaný více než dvakrát, požádá program uživatele o uvolnění dalších autorizací prostřednictvím formuláře na serveru epstudio.cz. Autorizace slouží k omezení šíření nelegálních kopií registrované verze a není jejich účelem řádně registrované uživatele omezovat.
Funkce Aktualizovat tarify umožňuje snadnou a rychlou aktualizaci jen tarifů. Tuto funkci můžete zvolit buď v připojeném stavu (v Režimu trvalého připojení) nebo odpojeném stavu. V okamžiku dostupnosti Internetu ConMet zjistí datum poslední aktualizace balíčku s tarify, vystaveného na http://conmet.cz/ a pokud uživatel souhlasí s aktualizací, provede jeho stažení. Balíček s tarify bývá veliký jen několik desítek kB, je komprimovaný. Po odpojení se pak provede instalace balíčku a automatická aktualizace nastavení účtů podle nových hodnot. Volba Aktualizovat tarify je dostupá i z lokální nabídky u ikony telefonu vedle hodin na liště.
Pomocí funkce Smazat přístupový kód máte možnost odstranit záznam přístupového kódu z okna Upgrade.
Protože si program zaznamenává některé informace do registru Windows, je nutné před odstraněním programu z disku provést očistu systému od těchto dat. K tomu použijte funkci Odinstalovat, kterou očistíte operační systém od všech záznamů, které si program při své činnosti vytvořil. Současně tak odstraníte i adresář, do kterého jste program nainstalovali. Stejný efekt, jako stisk tohoto tlačítka bude mít i klasické odinstalování programu přes Ovládací panely Windows, volbu Přidat nebo ubrat programy. Pokud si ConMet při své činnosti vytvořil nějaké datové soubory, nejsou při odinstalování odstraněny.