Podpora

Jak při nákupech přes Internet ušetřit a nenaletět [17.03.2013]

Nakupování, pro někoho radost, pro jiného utrpení. Přes Internet můžete nakupovat ve Spojených státech aniž byste opustili pohodlí domova. Můžete najít ty nejnižší ceny a velmi výrazně ušetřit. Pro nakupování na Internetu ale platí pravidlo být opatrný mnohem víc, než při nákupech na tržnici. I když máte určitě mnoho vlastních zkušeností, pokusím se shrnout vše z mých zkušeností při nakupování po Internetu v následujících několika bodech.

Značku nebo levněji?

Jestliže se rozhodnete pro nějaké vybavení domácnosti, zboží, máte vždy možnost výběru z katalogu zboží. Než budete nakupovat,je tedy důležité se rozhodnout pro určitou značku a určitý typ. Internetové obchody umožňují vyhledávání dle kritérií, výbavy, ceny atd. Ne vždy je zařízení s maximální výbavou nebo nádherným designem užitečné, výbava může znamenat větší pravděpodobnost výskytu poruch. Proto než se pro nějaký typ zboží rozhodnete, čtěte diskuse, které pod zbožím v obchodě najdete. Diskuse najdete i v magazínech a časopisech na Internetu. I méně známé značky mají zajištěný servis a velmi často jsou spolehlivější, i to se dá na Internetu dohledat.

Kde nakoupit?

Výborným pomocníkem jsou vyhledávače zboží na Seznamu a Centrum. Když jste rozhodnutí pro určitý typ, je už téměř jedno, kde zboží nakoupíte. Můžete se tedy rozhodovat hlavně na základě ceny a v tom Vám pomohou vyhledávače. Určitě pomůže i Google, protože ne každý obchod je ve vyhledávačích zboží zaregistrován. Při rozhodování ve kterém obchodě na Internetu nakoupit se rozhodujte také na základě dodací lhůty, velmi často může dodávka protáhnout. Pokud jste jazykově zdatní, doporučuji prohledávání i v cizích zemích. Pozor ale, některé typy zboží výrobci do některých zemí nedodávají, případně mají jiné označení.

Musí to být Internet?

Hodně často nakoupíte v akci v obchoďáku výhodněji než na Internetu. Akce jsou určitě dotované z prodeje jiného zboží, případně na nich prodejci téměř nevydělávají, proč toho tedy nevyužít. Pro vyhledávání zboží v akcích můžete opět použít Internet, tentokrát Akční ceny. Jsme už nějakou dobu součástí EU, takže není problém sednout do auta a zajet například do Německa. Průmyslové zboží, drogistické zboží, … to díky silné koruně nakoupíte v německých nákupních centrech o třetinu levněji než u nás.

Smlouvat?

Internet Vám dává možnost bez problémů komunikovat s prodejcem, dodavatelem. Napište prodejci, zeptejte se na možnosti akčních cen. Při mém posledním nákupu jsem těsně po objednávce dostal od jiného prodejce dopis s textem, že kdybych mu napsal, jakou cenu mi jinde nabídli, šel by níž. Soukromníci v kamenných obchodech těží z našeho českého zvyku nesmlouvat, i oni ale mohou slevit. Stojí za to projít internetový obchod a zjistit, jestli nedávají nějaké slevy např. při nákupu zdravotních matrací pojištěncům VZP. Výběrové řízení na dodavatele si můžete udělat i Vy, využijte toho!

I doprava něco stojí.

Vždy se zajímejte i o to, jak se zboží dostane k Vám. Při nákupu přes Internet v cizině je cena za dopravu dost vysoká, např. ze Spojených států je lepší si nechat poslat balíček pro víc lidí současně, cena za dopravu se může rozpočítat. Je výhodou, když máte dopravu zboží zdarma, jak to poskytují některé naše Internetové obchody. Při nákupu v kamenném obchodě musíte téměř vždy počítat s tím, že si budete muset odvoz zajistit sami, to samozřejmě na Internetu odpadá. Zboží se k Vám dostat musí.

Jak zaplatit.

Při placení na Internetu je na místě vždy opatrnost. U nás je asi nejčastějším způsobem placení dobírka nebo převod z účtu. Platební kartou budete u nás platit prostřednictvím systém eCommerce, Muzo. Jedná se o velmi dobře zabezpečený systém, ve kterém se prodejce nemá šanci dostat k údajům na Vaší platební kartě. Placení je tedy bezpečné. Placení v cizině bych asi doporučil zprostředkovaně přes PayPal. Konto v tomto systému nabijete platební kartou, placení pomocí PayPal je v Internetových obchodech běžné a pro Vás bezpečné. I důvěrychodný obchod v cizině může být jen vysavač čísel platebních karet. Vždy je důležité v tomto případě sledovat komu patří www stránka obchodu, odkud je atd. Při placení přes PayPal můžete maximálně přijít o hotovost, kterou zaplatíte. Když nepoctivci svěříte údaje své platební karty, můžete přijít o téměř vše co máte na svém účtu.

Reklamace, vrácení zboží.

Nákupy v českých internetových obchodech mají tu zvláštnost, že můžete zboží do čtrnácti dnů vrátit, je to velká výhoda. Abyste o ni ale nepřišli, uschovejte vše co bylo součástí balení. I když objednáváte pro účely podnikání v objednávce zboží neuvádějte IČO, není to povinnost. Jestliže totiž IČO uvedete, nakupujete podle obchodního zákoníku a v tomto případě nemáte šanci zboží ve čtrnáctidenní lhůtě vrátit. Jestliže se zboží pokazí, téměř vždy stačí pro opravu u autorizovaného servisu v záruční době jen doklad o zaplacení, faktura.

Přeji Vám hodně štěstí při nakupování na Internetu.