Novinky a tipy

Novinky v oznamování pošty Connection Meterem [26.06.2014]

Od verze 9.2.6 Connection Meter podporuje oznamování nové pošty zjištěné i pomocí zabezpečeného protokolu POP3. Pokud Váš poštovní server umožňuje zjišťování zpráv pomocí zabezpečeného POP3 (POP3S), pak vám velmi doporučuji, abyste tento způsob zjišťování nových zpráv začali využívat. Zajistíte tak bezpečnou komunikaci mezi Connection Meterem a poštovním serverem, po Internetu už nebudou vaše přístupové údaje pobíhat v nezašifrované podobě tak, jak je tomu u klasického POP3.

V současné době Connection Meter zjišťuje poštu těmito cestami:

 1. Nezabezpečené POP3, nejčastěji na portu 110. Jedná se o způsob, který je v programu beze změny už mnoho let, není tedy důvod k tomu cokoliv měnit. Navíc se tohoto způsobu zjišťování zpráv změny v programu od verze 9.2.6 nedotkly.
  Oznamování POP3
  Nastavujete jen Název serveru, jméno uživatele a heslo, které máte nastavené stejně jako v poštovním programu. Část Zabezpečení necháváte Bez zabezpečení.
 2. Zabezpečené POP3 pomocí SSL, nejčastěji na portu 995. Tento způsob je v programu nový, podporuje ho naprostá většina poštovních POP3 serverů a to z jednoho prostého důvodu: protože pracuje na jiném portu, než klasické POP3, mohou oba dva způsoby pracovat na jednom serveru současně. V programu je výhybka, která (od verze 9.2.6) zjišťování zpráv směruje na pomocý program CMHelper.
  Oznamování POP3S
  Nastavujete vlastně vše tak, jako u klasického POP3, tedy Název serveru, jméno uživatele a heslo, vše tak, jak to máte nastavené v poštovním programu. Změna je v části Zabezpečení, kde zvolíte SSL/TLS, při výběru Connection Meter automaticky změní i port na 995.
 3. Jedním z nejpoužívanějších poštovních serverů je GMail.com. Pro ten nabízí Connection Meter hned dva způsoby zjišťování zpráv:
  • Už mnoho let je v programu oznamování pošty, kterou Connection Meter na GMail.com zjišťuje pomocí https (tedy přes šifrované www stránky). Pokud se vám tento způsob oznamování pošty osvědčil, není důvod u něj nezůstat.
   Oznamování GMail, HTTPS
   Velice důležité je uvést jako Název serveru přesné jméno gmail.com. Jméno uživatele a heslo je to, kterým se do GMailu přihlašujete. Nic víc nemusíte nastavovat, Connection Meter bude poštu zjišťovat tak, jako před tím. POZOR! před pár dny ale došlo k malé změně na GMail, takže jsme museli i toto zjišťování zpráv aktualizovat. Důležitá úprava je v Connection Meteru ve verzi 9.2.7, proto určitě aktualizujte!
  • I GMail nabízí zjišťování zpráv pomocí POP3 zabezpečeného SSL. Podle mých zkušeností i zkušeností uživatelů ale oznamuje občas víc zpráv, než je v příchozí poště (oznamuje např. i odeslanou poštu). Proto tento způsob oznamování pošty používejte jen pokud nepoužíváte www rozhraní GMailu (tedy přijímáte GMail poštu v klasickém poštovním programu).
   Gmail POP3S
   Všimněte si prosím důležité změny v Názvu serveru, zde je uvedeno pop.gmail.com a port 995, jméno a heslo zůstává a Zabezpečení je běžně používané SSL/TLS.
 4. Pro úplnost dodávám podporu zabezpečení pomocí STARTTLS. Přiznám se, že jsem zatím neobjevil veřejně dostupný server, který by tento způsob zjišťování nových zpráv nabízel a to asi protože toto šifrování se používá na stejném portu jako klasické POP3 a není tedy vždy jednoznačně jasné, jestli jde o šifrovaný přenos. Přesto Connection Meter i tento způsob zjišťování zpráv v nové verzi podporuje.

Z výše uvedeného je jasné, že pokud jste nepoužívali GMail, změny se vašeho nastavení Connection Meteru nedotkly. Pokud GMail používáte, pak stačí jen zkontrolovat jméno serveru a použít to, které vyhovuje vaší práci s GMail.

Jestliže Váš poštovní server podporuje SSL, není důvod oznamováí pošty v programu přenastavit tak, abyste začali nové funkce programu využívat.

Změny na conmet.cz a informace o připravované verzi programu 9.2.6 [18.05.2014]

Možná jste to zaznamenali, možná ne. Server programu Connection Meter prodělal v posledních měsících několik zásadních technických změn:

 • Byla doplněna podpora ipv6, to znamená, že stránky programu (a všechny funkce, které i přímo v Connection Meteru náš server využívají) pracují jak ve starším adresovém prostoru ipv4, tak i v novém ipv6. Je smutné, že zatímco na straně provozovatelů internetových serverů se podpora ipv6 velice rychle rozšiřuje, tak ze strany zprostředkovatelů připojení je zavádění ipv6 pomalé. Je to vlastně logické. Zavedením ipv6 se otevírá prostor pro nové hráče v oblasti připojení k Internetu a to není pro ty současné poskytovatele zase tak moc příjemná změna. Není tedy v jejich zájmu, proč by měli nějak rychle ipv6 zavádět. Běžní uživatelé o výhodách ipv6 většinou moc nevědí, takže na zprostředkovatele ani moc netlačí. V konečném důsledku to vypadá tak, že zatímco serverů podporujících ipv6 je opravdu hodně, návštěvníků je (podle našich měření) něco kolem 3%. ... a to je v době, kdy ipv4 adresy došly, velice málo. Jen pro doplnění: zavedení ipv6 na serveru znamenalo jen pár dní práce s nastavením konfigurace, v domácí síti jsem ipv6 spustil tak, že jsem si zaregistroval ipv6 tunel a jeho parametry uvedl v routeru. Tedy spuštění ipv6 v domácí síti je otázka jen pár minut.
 • Další podstatnou změnou je podpora SSL. Pro návštěvníky www stránek se projeví v tom, že stránky programu podporují známé „https“ v adresách. Jde o zabezpečený přenos, který se využívá všude tam, kde jde o osobní údaje. Na stránce http://conmet.cz/ se nešifrovaný přenos používá například v novinkách, zákaznické podpoře, atd. Zabezpečené jsou stránky registrace a stažení registrované verze programu. Vše je nastaveno tak, abyste mezi protokoly přecházeli plynule, pokud nesledujete adresní řádek, zřejmě to ani nepostřehnete. Pokud se v něm ale objeví zámeček pak vězte, že komunikace mezi vaším počítačem a serverem je šifrovaná.
 • S předcházející změnou přichází změna i do Connection Meteru. Od příští verze bude i tento program využívat https kanály, tedy veškerá soukromá komunikace mezi Connection Meterem a serverem (upgrade, autorizace, atd.) je opět šifrovaná.
 • Poslední změna je zatím jen ve stádiu příprav. Vzhledem k tomu, že jsem získal Level 2 ověření od certifikační autority StartSSL, mohu využívat i podpis programového kódu. Pokud se to podaří, budou v nejbližší době všechny programové soubory Connection Meteru digitálně podepsané, což znamená, že přestanou varovná hlášení Windows a ochranných programů, které rády nepodepsané aplikace blokují. Doplněno 15.5.2014: podle všeho co se na Internetu píše, vyžadují Windows 8 podpis aplikací pomocí Extended Validation - pro běžného člověka téměř nedostupného certifikátu, problémy s podpisem aplikací tedy vyřeším jen pro Windows 7 a nižší, no, ... možná se Microsoft umoudří a povolí i certifikáty, které uznával doposud.

... a co se chystá do příští verze Connection Meteru?

 • Asi tušíte, že i vylepšení v programu budou v duchu podpory SSL. Podporu SSL blokoval fakt, že se v Connection Meteru využívají knihovny bez podpory šifrování. Jedinou výjimkou je stahování stránek, které využívá například odesílání SMS, zde se program obrací na systémové funkce, které https podporují (proto vždy, když něco nefunguje navádím na kontrolu komunikace Internet Exploreru s okolím). Naprosto stejně je to s podporou ipv6, i zde (s výjimkou http) přímo Connection Meter nemůže komunikovat. Proto jsem se rozhodl pro jednoduché řešení v podobě „pomocníka“ s příznačným názvem cmhelper.exe. Jedná se o aplikaci, malý prográmek, který si Connection Meter při startu spustí, před ukončením vypne. Vždy, když bude ConMet potřebovat něco, na co by sám nestačil, obrátí se na CMHelper, ten příkaz vykoná a výsledek opět předá ConMetu. Vzhledem k tomu, že CMHelper vytvářím v prostředí Lazarus s knihovnami Indy, jsou možnosti tohoto pomocníka opravdu veliké.
 • Prvním podstatným vylepšením je (uživateli dlouho postrádané) oznamování pošty ze serverů podporujících SSL. V příští verzi už najdete možnost volby, jestli chcete novou poštu sjišťovat pomocí běžného pop3 nebo šifrovaných SSL/TLS, STARTTLS. Řeší se tím i oznamování pošty z GMail (kde Connection Meter doposud používal berličku v podobě https kontroly nových zpráv).

ConMet s podporou SSL

Možná to vypadalo, že Connection Meter v posledních měsích spal. Opak je pravdou a to zjistíte určitě sami už za pár dní!

Lokalizace počítače, tabletu nebo telefonu jednoduše a rychle na nové stránce [17.03.2014]

Dnes jsme zprovoznili novou stránku: Lokalizace IP, zjištění polohy zařízení.Najdete zde online lokalizaci libovolného zařízení připojeného do Internetu a nejen to ... pro Vámi zvolené zařízení se provede také kontrola vlastníka a jména v Internetu včetně tzv. reverzního záznamu. Více informací o všem, co stránka nabízí najdete samozřejmě když ji navštívíte.