Novinky a tipy

Vše důležité o čipování psů a registrech čipů na Internetu [03.04.2013]

Vše důležité o čipech a čipování psů

Dnes bych se rád věnoval tématu, které s Internetem zdánlivě nesouvisí. Brzy ale zjistíte, že opak je pravdou.

Pokud si pořídíte domácího mazlíčka, budete velice brzy řešit problém, jak ho co nejlépe vybavit pro případ, že by se někde zaběhl. Pejsek nebo kočička bohužel mluvit neumí, takže Vám nezbývá nic jiného, než obojek nebo známka s Vašim telefonním číslem a doufat, že pokud se zvířátko zaběhne, zaběhne se s obojkem na krku a případný nálezce tak bude mít možnost Vás kontaktovat.

Naštěstí je ale čím dál víc čtyřnohých kamarádů vybaveno čipem. Jedná se o elektronické zařízení o velikosti zrnka rýže. Čip nepotřebuje vlastní napájení, reaguje až v okamžiku, kdy se k němu přiblíží čtečka čipů, ta dodá potřebnou energii k bezdrátovému vyslání krátké informace, čipového kódu. Čip se umisťuje nejčastěji na krk zvířete, za jeho levé ucho. Aplikace čipu je bezbolesná, témeř vždy ho není možné pod kůží zvířete ani nahmatat. Podle statistik se z útulků vrací ke svému majiteli jen asi dvě procenta nečipovaných nalezenců a více než polovina těch, kteří jsou očipovaní. Není tedy důvod váhat, určitě nechte svého čtyřnohého kamaráda očipovat.

Když jsem se rozhodl pro to, že svého psa nechám očipovat, snažil jsem se jako každý ušetřit. Proto jsem na Internetu hledal možnost zakoupení čipu co nejlevněji. To samozřejmě možné je např. na http://www.mikrocipy.cz/, musíte ale počítat s poštovným a také s tím, že budete řešit problém, jestli bude veterinář ochotný přinesený čip na Vaše zvířátko umístit. Nakonec jsem se raději rozhodl pro nabídku veterináře čipu za 200Kč plus jeho zavedení za 200Kč. Pejska je možné čipovat v libovolném věku, protože by se ale při růstu mohl čip pod kůží pohybovat, je lepší počkat alespoň dokud mu není šest měsíců. Je dobré si poznamenat jméno výrobce čipu pro případ, že ho budete později potřebovat. Zapište si také také čipový kód, protože určitě si nebudete pořizovat vlastní čtečku.

Jestliže sebou vozíte čtyřnohého kamaráda za hranice, určitě si nechte vystavit i petpas, který je jakousi zvířecí občankou nahrazující i očkovací průkaz. Petpas a jeho vystavení přijde u veterináře přibližně na dalších 500Kč.

Samotné očipování bohužel nezajistí, že bude případný nálezce vědět komu zvíře patří. Vždy je tedy důležité čip zaregistrovat v některé databázi. Problém je, že u nás existují databáze minimálně čtyři, z konkurečních důvodů nepropojené. Cena registrace Vás přijde ještě na cca 200Kč, naštěstí existuje jedna databáze bezplatná.

Každá z databází spolupracuje s mezinárodními registry. Jsou známé všem, kteří se v tomto oboru pohybují. proto podle mého názoru stačí registrace alespoň v jedné z nich.

Další důležitou adresou je registr petpasů, ten najdete na http://petpas.vetkom.cz/ kde si můžete ověřit, jestli je v něm i petpas Vašeho zvířete.

Věřím, že Vám byly tyto informace k užitku.