Podpora

Přesný čas na Internetu i v počítači [06.07.2011]

HodinyJestliže chcete vědět, kolik je přesně hodin, podíváte se do pravého dolního rohu obrazovky počítače. Čas, který ve Vašem počítači je zobrazovaný se čte z vnitřních hodin základní desky Vašeho počítače a pravidelně se seřizuje z Internetu.

O přesný čas na Internetu se starají časové servery, tedy počítače, na kterých pracuje program schopný přesný čas zjišťovat, udržovat a samozřejmě také předávat do Vašeho počítače, pokud si o něj přes Internet řekne. Pro předávání času se po Internetu používá protokol (speciálně navržený jazyk) s označením NTP (Network Time Protocol). Ten je navržen tak, aby vyrovnával časové ztráty, ke kterým může při přenosu dojít.

Časové servery jsou klasifikovány hodnotnou přesnosti, tzv. stratem. Nejpřesnější mají hodnotu stratum 1, tyto servery získávají čas od nějakého vnějšího zařízení, atomových hodin. Servery se stratem 2 získávají přesný čas od několika serverů se stratem 1, na základě získaných hodnot pak vypočítají vlastní přesný čas. Seznam časových serverů najdete například na stránce ntp.org pro Stratum 1 a Stratum 2.

Aby se do Vašeho počítače přesný čas dostal, musí na něm pracovat nějaký program, který přesný čas z nějakého časového serveru zjistí a hodiny Vašeho systému seřídí. Od verze 2.2 (od roku 1999!) umí seřizovat přesný čas i Connection Meter. Hlavním důvodem k vložení této funkce bylo přesné měření času připojení. Tehdy, v roce 1999, jsme všichni čekali na 19h, abychom se mohli přes telefonní modem připojit v levnějším tarifu Českého Telecomu. I dnes je dobré mít v počítači na desetinu sekundy přesný čas, funkce je na ovládání jednoduchá a pracuje naprosto automaticky, vždy když začne Connection Meter měřit. K seřízení času tedy dojde aniž byste to postřehli a věřte, je velmi návykové mít v počítači vždy atomově přesný čas.

Pravidelné seřizování času v počítači